Regióny Prešov Kežmarok

Kežmarok čakajú veľké zmeny. Poslanci schválili nový rozpočet i zapojenie sa do projektov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

KEŽMAROK – Mesto Kežmarok sa opäť zapojí do výzvy na získanie finančných prostriedkov na komplexnú rekonštrukciu Reduty či historickej budovy Barónky. Vybudovať chce aj cyklistickú infraštruktúru. „Poslanci na svojom minulotýždňovom zastupiteľstve zároveň schválili zmenu rozpočtu mesta na tento rok. Vďaka tomu by mali poskytnuté financie pokryť technické vybavenie jedální základných škôl Dr. D. Fischera, Nižná brána a Grundschule. Okrem toho bolo na prestavbu križovatky na Juhu vyčlenených 25-tisíc eur. Na dofinancovanie Základnej umeleckej školy A. Cígera, z dôvodu nárastu počtu žiakov, pôjde viac než 112-tisíc eur,“ informovala hovorkyňa mesta Zuzana Šlosárová.

 

Zastupiteľstvo zároveň schválilo zapojenie sa mesta do výziev na poskytnutie nenávratného finančného príspevku v budúcom roku. Z programu Obnov si svoj dom by chcela kežmarská radnica získať viac než 381-tisíc eur na komplexnú rekonštrukciu Reduty na Hlavnom námestí. V rámci nej sa plánuje zrealizovať obnova zastrešenia, fasády, okien a dverí či obnova vnútorného dvora, ktorý bude verejne prístupný a bude slúžiť pre účely expozície o národnej kultúrnej pamiatke Reduta. „Spolufinancovanie mesta je vo výške o niečo viac než 20-tisíc eur,“ dodala Šlosárová.

Z rovnakého programu by mala byť financovaná aj obnova meštianskeho domu Barónka na Hlavnom námestí 46. Išlo by o dokončenie obnovy zastrešenia vrátane výmeny strešnej krytiny a opravy fasády v zadnom trakte budovy. Výška požadovanej dotácie dosahuje takmer 50-tisíc eur. „Posledným projektom, ktorý poslanci schválili, bola výstavba odstavných zariadení pre bicykle v blízkosti dôležitých bodov cyklistickej dopravy. Požadovaná výška dotácie je v tomto prípade 76-tisíc eur,“ konkretizovala hovorkyňa.