Regióny Prešov Vysoké Tatry Top

KAUZA Bývalý šéf TANAP-u by mal dostať odstupné okolo 60-tisíc eur! Správa podáva trestné oznámenie

Na snímke bývalý riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Ján Marhefka. Foto: lesytanap.sk
Na snímke bývalý riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Ján Marhefka. Foto: lesytanap.sk

VYSOKÉ TATRY – Správa Tatranského národného parku podáva podnet na prokuratúru pre vysoké odstupné bývalému riaditeľovi Štátnych lesov TANAP-u Jánovi Marhefkovi a jeho námestníkovi Jánovi Andrášovi. Marhefka medzičasom vyhral konkurz na riaditeľa Lesov SR. Do funkcie ho však ešte musí vymenovať minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

 

„Správa TANAP-u dala vykonať právnu aj ekonomickú analýzu celej situácie. Po preštudovaní odborných stanovísk existuje dôvodné podozrenie, že ‚zlaté padáky‘ sú v priamom rozpore nielen s dobrými mravmi, ale predovšetkým s ustanoveniami zákona,“ uviedol riaditeľ správy Pavol Majko. Podľa jeho slov, peniaze, ktoré Správa TANAP-u musí vyplatiť, by vystačili napríklad na základnú ročnú údržbu všetkých chodníkov v Tatranskom národnom parku. ‘Zlaté padáky’ tak turista môže pocítiť v teréne aj na vlastnej koži. “Oproti odstupnému v rámci Zákonníka práce zabezpečuje ‘zlatý padák’ niekdajším zamestnancom Štátnych lesov TANAP-u i neštandardnú odmenu za zásluhovosť, ktorá môže dosiahnuť až šesťnásobok priemernej mesačnej mzdy. Spolu so zákonným odstupným si tak jedna osoba môže prilepšiť aj o 13 mesačných platov,” uvádza Správa TANAP-u. Napríklad bývalý šéf Štátnych Lesov TANAP-u Ján Marhefka, ktorého pracovné miesto zaniklo a ponuku na inú pozíciu v novej Správe TANAP-u neprijal, by tak mal teraz dostať 13-mesačné odstupné v celkovej výške okolo 60-tisíc eur.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Zmluva je výhodná len pre niektorých

Právny predchodca súčasnej Správy TANAP-u – Štátne lesy TANAP-u – sa pritom ohradzoval, že jeho zamestnanci sa opierali len o deklaratívne vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja a ďalších predstaviteľov rezortu, že po fúzii nebudú prepúšťať. „Lesníkov však nepresvedčili. Preto mala byť koncipovaná aj kolektívna zmluva, ktorá je však svojím obsahom výhodná len pre úzku skupinu pôvodných zamestnancov. Kolektívna zmluva bola navyše uzavretá v období, keď už bolo zrejmé, že dôjde k zlúčeniu organizácií,“ vysvetľuje nová Správa TANAP-u. Bývalý riaditeľ zaniknutých Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka ešte začiatkom apríla reagoval k schválenej kolektívnej zmluve. Považoval ju za korektnú. „Bola uzavretá v súlade s právnymi predpismi, ktoré platia v Slovenskej republike. Sú tam štandardné mechanizmy na ochranu zamestnancov v prípade nejakých turbulencií v budúcnosti,“ vysvetlil. Ak právne oddelenie potvrdí neplatnosť kolektívnej zmluvy, envirorezort avizoval, že si bude súdne vymáhať vrátenie vyplateného odstupného.