Regióny Prešov Vranov nad Topľou Top

KAUZA Lompartová verzus Kapraľ pokračuje: Starostu obvinili z výtržníctva! „Sú to mafiánske praktiky,“ hovorí

Na ľavo starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ. Zdroj: Imrich Makó/vranovske.sk. Na ľavo Eva Lompartová. Zdroj: domasacity.sk
Na ľavo starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ. Zdroj: Imrich Makó/vranovske.sk. Na ľavo Eva Lompartová. Zdroj: domasacity.sk

VRANOV NAD TOPĽOU/KVAKOVCE – Kauza medzi starostom obce Kvakovce a vranovskej podnikateľky má nečakaný zvrat. Vranovský sudca totiž obvinil starostu z prečinu výtržníctva. Pôvodne ho však podnikateľka mala obviniť u ublíženia na zdraví.

 

Niekoľkoročný spor, ktorý pozná, minimálne, celé východné Slovensko, naberá na obrátkach. Starostu Kvakoviac Radovana Kapraľa uznal Okresný súd vo Vranove nad Topľou vinným za prečin výtržníctva. Pôvodne ho však miesta podnikateľka Eva Lompartová obvinila z ublíženia na zdraví. Ani s týmto rozsudkom však starosta nesúhlasí, preto sa odvolal na krajský súd. Celý čas pritom tvrdí, že obeťou bol práve on.

Ako však uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová potvrdila, súd uznal obžalovaného vinným z prečinu výtržníctva.

„V predmetnom súdnom konaní, rozhodla dňa 13. júna sudkyňa Okresného súdu Vranov nad Topľou v trestnej veci rozsudkom, ktorým uznala obžalovaného za vinného z prečinu výtržníctvo, za čo mu bol uložený peňažný trest vo výške 300,- Eur a pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, náhradný trest odňatia slobody vo výmere 40 dní.  Poškodení, i Vami uvedená, boli zároveň s nárokom na náhradu škody odkázaní na civilný proces,“ uviedla hovorkyňa.

Spor trvá 7 rokov

Všetko sa to začalo ešte v roku 2015, kedy sa počas Miss Domaša na rekreačnej oblasti Dobrá Kapraľ a Lompartová tak pohádali, že museli zasiahnuť policajti. Incident sa odohral  17. júna 2015, po piatej hodine popoludní pri miestnej ceste vedúcej k hotelu.

Tam mal starosta podnikateľke brániť, aby nastúpila do auto a to tak, že do nej strkal a sácal ju. Podľa informácií jej mal aj vylepiť facku. Prítomná však mala byť aj druhá osoba, ktorú starosta vraj tiež napadol. „Do tej strkal a taktiež ju udrel lakťom do pravej strany hlavy, čím jej spôsobil pomliaždenie pravej spánkovej oblasti s dobou liečenia v trvaní do 7 dní“.

Uznali ho vinným

„V znení stručných dôvodov po vyhlásení rozsudku, súd považoval za preukázané, že sa obžalovaný skutku dopustil s tým, že súčasne v súlade so zásadou ” in dubio pro reo „ (v pochybnostiach v prospech obvineného) , v danom prípade došlo k prečinu výtržníctvo a nie ako v zmysle obžaloby aj o právnu kvalifikáciu ublíženie na zdraví , keďže nebola podľa súdu jednoznačne preukázaná príčinná súvislosť,“ dodala Petrufová.

“Útok si vymyslela, chcela sa mi postiť”

Naša redaktorka kontaktovala priamo starostu obce. Kapraľ však tvrdí, že ani k jednému prečinu v danom prípade nedošlo. Prípad je podľa starostu ešte len na začiatku a je dobré, že sa vyfarbilo všetko, čo sa vyfarbiť malo. Podľa jeho slov, bude verejnosť ešte veľmi prekvapená, aký má kauza obludný rozmer a kto všetko je do nej zapletený.

Podľa starostu celý spor začal ešte sedem mesiacov pred samotným incidentom na parkovisku. „Chcela stavať chatu v zátoke na Dobrej, ktorú nazvala sklad športového náradia, bez povolenia a v rozpore s územným plánom. Obec jej v tom kládla aktívne prekážky a ona bola preto nahnevaná. Odvolala sa aj na krajský stavebný úrad, ale s obcou vždy spory prehrala. Navyše jej bolo ešte pred incidentom doručené pozvanie na prerokovanie priestupku za čiernu stavbu, kde sme jej chceli udeliť maximálne možnú pokutu, čo sme vtedy aj medializovali. Preto si vymyslela útok, aby sa tak vyhla pokute a pomstila sa mne ako osobe, lebo sa so mnou nedalo nijako inak dohodnúť, na čo ona bola vždy zvyknutá,“ hovorí Kapraľ a dodáva, že v kauze sú aj iné veci, o ktorých zatiaľ nechce hovoriť.

Video z obdobia, kedy mala prebiehať čierna stavba Evy Lompartovej:

https://www.youtube.com/watch?v=22pOV9qjwGg&t=17s

Starosta: V Bratislave Kočneriáda, vo Vranove Lompartiáda

K strate mandátu tvrdí, že ak by mu išlo o mandát, zaplatí pokutu, tým by bola celá vec vybavená a zároveň by mohol opäť bez problémov kandidovať.  „Podhodili mi lakmusový papierik v zmysle zaplať pokutu 300,- EUR, Lompartová bude kľudná, Ty budeš kľudný a život ide ďalej. Také jednoduché to ale nebude, lebo dôležitá je v tomto prípade pravda,” a tá je podľa neho jednoznačne na jeho strane.Je to síce nepríjemné, ale verejná funkcia prináša aj takéto nepríjemnosti a treba to vydržať, aby sa vyčistil ten “Augiášov chliev”.

Starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ k prípadu hovorí, že kým v Bratislave majú “Kočneriádu”, vo Vranove nad Topľou prebiehala “Lompartiáda”. “Je to boj ochrany verejného záujmu s nekalými praktikami čiernej stavebíčky Evy Lompartovej,” uzatvára.

Dodáva, že v dohľadnej dobe zverejní absolútne všetko, aby si každý mohol urobiť svoj hodnotiaci úsudok, ako “Lompartiáda” prebiehala a aké výpalnícke a mafiánske praktiky sa používajú na to, aby sa vyvinul tlak na osoby, ktoré chránia verejný záujem. Je presvedčený, že to neskončí len tak.

Lompartová: Budem ro riešit cez mojich právnikov

Naša redakcia kontaktovala aj poškodenú Evu Lompartovú. Tá sa však pre médiá odmietla vyjadrovať. “Nebudem to riešiť ja. Ak podám stanovisko k celej situácii, ktoré v najbližšej dobe určite podám, tak prostredníctvom mojich právnikov,” uzavrela Lompartová.