Regióny Prešov

Jedinečný nápad! Seniorom otvorili prototyp návštevného domčeka

Zdroj: TASR / Marošš Černý

PREŠOV – Klienti Zariadenia pre seniorov Harmónia v prešovskej mestskej časti Cemjata sa so svojimi blízkymi môžu po novom stretnúť i v návštevnom domčeku. Ide o unimobunku s dvomi samostatnými priestormi, ktoré sú predelené sklom a prepojené audiozariadením.

 

“Naši klienti bývajú v šiestich domčekoch. Počas pandémie ochorenia COVID-19 nás to v podstate zachránilo a boli sme vo výhode, pretože len v dvoch domčekoch sa ochorenie vyskytlo, ostatných sme uchránili. Na druhej strane je problém v šiestich domčekoch vytvoriť pre návštevy šesť samostatných návštevných miestností, okrem toho nejakú izolačnú miestnosť a hosťovskú,” uviedol riaditeľ ZpS Harmónia Dušan Demčák, ktorý projekt víta.

Ako povedal, v domčeku môžu zrealizovať bezpečné stretnutie i v prípade návštev, pri ktorých nevedia, kde boli, alebo majú starší test na ochorenie COVID-19. Úplne zakázané návštevy mali tri mesiace. V súčasnosti sa môžu príbuzní alebo známi nahlásiť prostredníctvom webstránky a návštevu zrealizujú v exteriéri alebo v jedálni. Celkovo majú v zariadení kapacitu 122 klientov, v súčasnosti ich majú 118.

Podľa primátorky Prešova Andrey Turčanovej odlúčenie od príbuzných z dôvodu pandémie niesli seniori veľmi ťažko.

“Mnohí, ktorí ochoreli a, žiaľ, nedožili sa ani uzdravenia, tak vlastne už ani nemali šancu rozlúčiť sa so svojimi príbuznými. Myslím si, že keď každé zariadenie bude mať takýto domček, tak či to bude len obyčajná chrípková epidémia alebo nejaká iná, tak umožní, aby klienti ostali v kontakte so svojimi najbližšími, a to je veľmi dôležité,” skonštatovala Turčanová.

“Neviem, kto to ako myslel, ale zo zdravotného hľadiska je to výborné. Musíme byť opatrní vzhľadom na to, čo nás postihuje,” povedal 83-ročný Ladislav Dobrovič po návšteve domčeka.

Inštitút aktívneho bývania, ktorý projekt realizuje, chce inšpirovať ďalších zástupcov pobytových zariadení. “Vďaka regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme navrhli priestor, ktorý spĺňa všetky podmienky na to, aby nedošlo k vzájomnej kontaminácii a prenosu ochorenia,” vysvetlil Marián Bača z Inštitútu aktívneho bývania s tým, že po skončení pandémie je možné priestor využiť na návštevy alebo rôzne terapie.

Projekt si podľa jeho slov vyžiadal náklady vo výške približne 10.500 eur. Sumou 9000 eur prispela Nadácia Slovenskej sporiteľne.