Regióny Prešov Komárno

Integrovaný dopravný systém zjednoduší cestovanie v Košickom a Prešovskom kraji

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Michal Svítok

KOŠICE – Poslanci Košického a Prešovského kraja schválili minulý rok založenie obchodnej spoločnosti IDS Východ, ktorá bude mať na starosti organizáciu Integrovaného dopravného systému (IDS). V košickej Historickej radnici sa preto v utorok stretli primátorka Prešova Andrea Turčanová, primátor Košíc Jaroslav Polaček, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, aby diskutovali aj o tejto téme. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

 

Cieľom IDS je to, aby ľudia mohli na jeden cestovný lístok cestovať v rámci Prešovského a Košického samosprávneho kraja vo viacerých dopravných prostriedkoch. Cestujúci nastúpi na ktorýkoľvek dopravný prostriedok a na jeden cestovný lístok sa bude môcť dopraviť do iného samosprávneho kraja.

IDS má pozostávať z troch hlavných častí: dopravnej integrácie, tarifnej integrácie a centrálneho dispečingu. Dopravná integrácia je fyzické nastavenie dopravy, liniek a spojov tak, aby tvorili jeden spoločný celok verejnej dopravy a ten dokázal konkurovať individuálnej automobilovej doprave. V tarifnej integrácii ide o to, aby platby za cestovné fungovali jednotne v rámci celého územia, súvisia s ňou aj mnohé vymoženosti, napríklad mobilné aplikácie, platby pomocou kariet a iné. Centrálny dispečing má zabezpečovať denné udržiavanie celého systému v prevádzke, napríklad aj sledovaním meškaní spojov, zabezpečovaním prestupných nadväzností a pod. Z jedného centrálneho strediska tak budú riadení ako keby všetci vodiči, vlaky, autobusy a poskytovatelia verejnej dopravy.

Mnohé spoločné témy

„Integrovaný dopravný systém je asi najväčší projekt v rámci spolupráce našich dvoch samosprávnych krajov a krajských miest. Potrebujeme integrovať dopravu, zefektívniť ju a znižovať finančné náklady. Ide nám najmä o efektívnosť, aby sme nemali duplicitné spoje, aby chodili pravidelnejšie, častejšie, aby prestupné stanice mali nejaký zmysel, aby cestujúci mohli prestupovať čo najrýchlejšie, aby čakali na spoje čo najkratšie,“ uviedol Polaček.

„Dve východniarske župy, druhé a tretie najväčšie mesto na Slovensku majú mnohé spoločné témy, najmä však integrovaný dopravný systém. Témy sme rozobrali a verím, že po stretnutí sme sa aj pohli vpred,“ povedal Trnka. „Integrovaný dopravný systém je bytostne dôležitý nielen pre oba naše kraje, ale pre celý východ. Prebrali sme aj mnohé iné veci, napríklad jednotlivé investičné projekty, ktoré máme rozbehnuté v rámci oboch našich krajov a krajských miest,“ dodal Majersky. Košická i Prešovská župa spolu s mestami Košice a Prešov na riešení a sfunkčnení IDS úzko spolupracujú už od roku 2018.