Regióny Prešov Humenné

Humenné sa pripravuje na projekt Mesto kultúry 2024

Mestský úrad Humenné.
Mestský úrad Humenné. Zdroj: Mesto Humenné

HUMENNÉ – Mesto Humenné pracuje na prípravách projektu Humenné – mesto kultúry 2024. Počítajú s celkovými investičnými výdavkami vo výške 47-tisíc eur. informoval o tom Marián Škuba z tlačového referátu s tým, že financie budú rozdelené medzi viaceré aktivity. Patria medzi ne výstavba kultúrno-komunitného areálu Kultúrna trojbodka, nákup zvukovej techniky, zariadenie rezidenčného bytu pre umelcov a zriadenie Humenského ekostánku.

Kultúrna trojbodka má slúžiť nielen kultúrnym podujatiam, ale aj neformálnemu vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám občanov. Tento areál bol podporený aj dotáciou vo výške 25-tisíc eur od Prešovského samosprávneho kraja, vytvorí vonkajší priestor aj pre detské aktivity. Bude zložený z pódia, hľadiska a prístreškov s tieniacimi plachtami.

Projekt Mesto kultúry 2024 sa oficiálne začne 1. júna otváracím ceremoniálom

V rámci projektu sa takisto plánuje zriadenie ekostánku pri Fontáne lásky na Námestí slobody, kde bude montáž zabezpečená Technickými službami mesta Humenné s rozpočtom 2 500 eur. Ďalších 8 200 eur je vyčlenených na zvukovú techniku, ktorá bude uložená v centre voľného času a bude k dispozícii pre kultúrne podujatia na území mesta. Rezidenčný byt pre umelcov, umiestnený v budove centra voľného času, prejde úpravami vrátane položenia podlahy, vymaľovania a kúpy nábytku s rozpočtom 8 500 eur.

Projekt Mesto kultúry 2024 sa oficiálne začne 1. júna otváracím ceremoniálom. Alexandra Harvanová z organizačného tímu uviedla, že prvý polrok 2024 je v rámci dramaturgie projektu venovaný hlavne vzdelávacím aktivitám. Mesto Humenné bolo vyhlásené za Mesto kultúry na rok 2024. Humenné získalo z Fondu na podporu umenia dotáciu vo výške 279 808 eur. Stalo sa v poradí piatym Mestom kultúry.