Regióny Prešov Humenné

Humenné reaguje na záujem o pochovávanie v urnách, postaví nové kolumbárium

Zdroj: pixabay.com

HUMENNÉ – Záujem o pochovávanie ostatkov zosnulých v urnách v uplynulom roku v meste Humenné výrazne vzrástol. Aktuálna kapacita voľných miest v kolumbáriu postačí len na pár mesiacov. Technické služby (TS) mesta preto plánujú na mestskom cintoríne postaviť ďalší urnový múr. Ich zámer v stredu (10. 3.) odobrili mestskí poslanci.

 

 “V roku 2020 tento spôsob pochovávania využilo 44 nájomcov. Podľa evidencie je voľných 28 miest. Ak bude tento trend pokračovať, budú voľné miesta na urny iba do polovice roka 2021,” informoval v dôvodovej správe k rozpočtovému opatreniu TS ich riaditeľ Milan Kuruc. Ako doplnil pre TASR, medzičasom sa TS ozvali ďalší záujemcovia o uloženie pozostatkov do kolumbária. “Volalo mi už 16 ľudí, že budú chcieť miesto, takže tento počet je zarezervovaný,” ozrejmil.

Zapĺňané kolumbárium s pôvodnou kapacitou 60 miest postavili TS pred troma rokmi, “rapídny nárast záujmu” o ukladanie pozostatkov doň zaznamenali až vlani. Podľa Kurucových slov však záujem o urnový múr nesúvisí s pandémiou nového koronavírusu, aj keď v súvislosti s úmrtiami na ochorenie COVID-19 zaznamenali TS v uplynulých mesiacoch nárast počtu pohrebov približne o 25 až 30 percent.

Na výstavbu nového kolumbária s kapacitou ďalších 60 miest plánujú TS použiť 13 250 eur.