Humenčania bojujú s TEPLOU VODU! Dodávateľ tvrdí, že je všetko v poriadku, vedenie mesta nesúhlasí

HUMENNÉ – Obyvatelia Humenného už toho majú dosť! Vo viacerých domácnostiach majú už niekoľko mesiacov problém s teplou vodou. Niektorí hovoria o celodennej odstávke teplej vody, iní zas o jej nedostatočnej teplote. Spoločnosť Chemes a.s., ktorá dodáva v meste teplo však tvrdí, že žiaden z týchto problémov neexistuje.

 

Atmosféra v meste začína vrieť. Dlhodobý problém s nedostatočne teplou vodou v domácnostiach stále stojí na bode mrazu. Humenčania sú nahnevaní a nechápu, ako je možné, že im v bytoch počas dňa z červeného kohútika netečie horúca, ale vlažná voda. Svoje názory a skúsenosti si vymieňajú na sociálnej sieti.

„Toto bolo stále. Studená voda z červeného ventila niekoľko krát denne. Ľudia odpúšťali vodu v nádeji, že potečie teplá a vodomer im aj počítal kubíky ako teplú vodu, hoci tu studenú vodu ani nepoužili. Tak sa zarábajú peniaze na chudobe,“ píše jeden z obyvateľov.

„To isté na sídlisku dva, môj blok kde bývam. Že nejde pol dňa teplá voda to áno, až do večera vôbec, hlavne, že dvíhajú ceny, ale aby tiekla teplá voda ako má to nehrozí,“ pripája sa ďalšia Humenčanka, ktorá má tiež podobný problém.

Zo sprchy tiekla ľadová voda

Niektorí obyvatelia Humenného majú kvôli nedostatočne teplej vode v byte tak kritický stav, že nemôžu uskutočniť zákaldné hygienické potreby. „Toto som už dávnejšie postrehla s tou vodou a som rada, že sa konečne viac ľudí ozýva. U mňa to nie je iba teraz. Bývam na 13.poschodí a nie raz bol ten problém, že mám striedavú sprchu studená a teplá a výkriky spod sprchy, buď studenou alebo zase horúcou vodou, a tam, kde má ísť horúca ide častokrát teplá. Ale áno, zvýšili nám nájomné a platíme za vlažnú vodu? Nehovoriac o teplej vode v noci. Človek príde po šichte domov a nemôže sa normálne osprchovať lebo nejde teplá voda. Aj nad ránom, ľudia sa aj pred prácou sprchujú a teplej vody nikde. Som zvedavá, že ako sa toto v meste vyrieši. Ľudia sú z toho znechutení a tí, ktorí majú právomoci v meste, by sa mali postaviť za ľudí svojho mesta a dať toto do poriadku. A keď to nevedia, tak nech nechajú priestor pre niekoho, kto bude objektívny a kto sa postaví za ľudí k ich dobru,“ píše nahnevane obyvateľka Humenného.

Teplotu dodávatelia znížili zámerne

Vedenie mesta je o probléme informované. Ako sami uviedli, situácia s nedostatočne teplou vodou trvá už od minulého roku. „V období začiatku novembra 2021 došlo zo strany výrobcu tepla Chemes, a.s. Humenné k obmedzeniam, ktorými vedome znížil teplotu vykurovacej vody, čo malo za následok v niektorých odberných miestach zníženie teploty teplej vody. Rádovo sa problémy týkali do 10% počtu odberných miest v meste,“ vysvetľujú.

„Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. (HES), ktorá je distribútorom tepla v meste, reklamovala u výrobcu tepla kvalitu dodávky za nedodržanie parametrov teploty vykurovacej vody, odoslala podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu, realizovala tiež v tejto veci predbežné opatrenie súdu,“ opisuje postup vedenie mesta.

Podľa HES sa situácia dostala do normálu 12.11.2021 a teplotná krivka bola zvýšená na hodnotu podľa platnej zmluvy. „Zo strany Mesta Humenné však naďalej pokračovali riešenia vtedajšej situácie s Ministerstvom hospodárstva SR i na úrovni Vlády SR. Mesto Humenné sa snažilo využiť všetky zákonné možnosti, aby sa situácia s teplou vodou v horúcovodnom kohútiku odberateľa stabilizovala,“ uvádzajú z tlačového oddelenia.

Chemes o žiadnom probléme nevie, mesto áno

Podľa vyjadrenia dodávateľa tepla v meste Humenné spoločnosti Chemes a.s., problémy s nedostatočne teplou vodou v domácnostiach nie sú hlásené. „Nevieme o žiadnych problémoch obyvateľov Humenného s nedostatočnou teplou vodou. Neevidujeme v tejto veci žiadnu sťažnosť, alebo doručený podnet.  V posledných dňoch sme niekoľkokrát viedli rokovania so zástupcami Humenskej energetickej spoločnosti (HES).  Tá je jediným distribútorom tepla v Humennom a iba jej  Chemes dodáva teplo.  So zástupcami HES sme  v pravidelnom kontakte.  Keby bol niekde v Humennom problém s dodávkami  tepla, určite by nás o tom informovali,“ uviedli z komunikačného oddelenia spoločnosti.

Vedenie mesta však hovorí, že Humenskej energetickej spoločnosti bola doručená sťažnosť zo strany občanov. „Pri aktuálne našom zisťovaní situácie, HES, s.r.o. eviduje podobný e-mail, avšak dispečing nemá hlásenú žiadnu „niekoľkomesačnú“ poruchu. Každá hlásená porucha sa okamžite rieši,“ dodávajú na záver.

Viac o téme: Chemes, domácnosti, Humenné, teplá voda, voda, vodomer

Súvisiace články