Regióny Prešov Stará Ľubovňa Top

HRÔZA V ÚTULKU! Fenky so šteniatkami žijú vo vlastných VÝKALOCH

Podmienky, v akých žijú fenky so svojimi šteniatkami, sú katastrofálne. Zdroj: Martin Hains

STARÁ ĽUBOVŇA – Smrad, výkaly, lacné jedlo a otrasné podmienky. Zo zdravých a hravých psov sa postupne stávajú chodiace mŕtvoly. Tieto hororové scenáre sa podľa ochranárov a bývalých dobrovoľníkov odohrávajú v Karanténnej stanici Stará Ľubovňa. To však stále nie je všetko. Podľa najnovších zistení má v útulku dochádzať k nekontrolovateľnému množeniu psov.

 

O tom, v ako zúboženom stave sa psy v karanténnej stanici nachádzajú, vedeli ochranári niekoľko rokov. Policajti v tejto veci už začali trestné stíhanie za pokračovací prečin týrania zvierat. Aktuálne však v súvislosti s útulkom prichádzajú ďalšie strašné zistenia, a to ohľadom množenia psov.

Martin Hains, ktorý je štatutárnym zástupcom Občianskeho združenia Zvierací azyl, bol v minulosti dobrovoľníkom v tejto karanténnej stanici a videl na vlastné oči v akých podmienkach tam zvieratá žijú. Prevádzkarka stanice Lenka Vašková sa podľa jeho slov, nielen že nestarala o bezbranné psíky, ale aj dovolila ich úmyselné množenie.

“Existujú vážne podozrenia, že pod vedením pani Vaškovej dochádzalo v karanténnej stanici k nekontrolovateľnému množeniu psov. Hovoria o tom dôkazy v podobe očitých svedkov, fotografií, videí, príspevkov na stránke karanténnej stanice a samotných správ od pani Vaškovej,” hovorí Hains.

Dôkazom, že v útulku dochádzalo k samovoľnému množeniu má byť vraj aj fenka Lara. V decembri 2018 sa podľa Hainsa v karanténnej stanici narodili Lare dve šteňatá. Prvá zmienka o tejto fenke na stránke karanténnej stanice bola z 21 augusta 2018. Fenka tým pádom bola v karanténnej stanici už takmer 4 mesiace. Tehotenstvo u psov trvá okolo dvoch mesiacov, a teda k jej nakrytiu muselo dôjsť až v karanténnej stanici.

Lara so šteniatkami žili v katastrofálnych podmienkach. Zdroj: Martin Hains

“Vašková robila všetko preto, aby utajila to, že pod jej dozorom sa nekontrolovateľne množia psy v karanténnej stanici a ukrývala šteňatá pred ohlásenými kontrolami z veterinárnej správy čo dokazujú aj súkromné správy,” hovorí rozhorčene Hains.

Martin Hains nám túto súkromnú komunikáciu sprostredkoval. V spomínaných správach píše podľa neho prevádzkarka o prichádzajúcej kontrole z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, pričom prosí o pomoc pre dočasné ukrytie šteniatok fenky Lari u druhej osoby. “Oni sú proste hrozne nápadní, každý vidí, že Lara je mam,” píše v správach.

Fenka sa nemala kde skryť

Ďalším smutným prípadom je Fenka Ginger, ktorá bola prijatá do karanténnej stanice niekedy v polovici mája 2020.  Ginger porodila deväť šteniatok 29.07.2020. Ginger bola celú dobu ako čakala šteniatka držaná v koterci bez búdy a jedlo jej bolo podávané len na špinavú podlahu. Až na nátlak dobrovoľníčky jej deň pred tým ako porodila bola daná plastová prepravka. Avšak pôrodom to neskončilo a Ginger bola aj so všetkými šteniatkami držaná v hrozných podmienkach.

Koterec, v ktorom Ginger žila. Zdroj: Martin Hains

“Prevádzkarka neustále klamala o pôvode  šteniatok Ginger,  pretože chcela zakryť to, že sa narodili fenke, ktorá sa hárala. Preto aj všetky šteniatka pomenovala jedným menom Ziggy,  aby nikto nezistil koľko ich vlastne bolo. O tom, že klamala svedčia aj súkromné správy pani Vaškovej, kde klame o pôvode šteniatok aj o ich množstve,” vysvetľuje Hains.

Jeden z najsmutnejších príbehov z karanténnej stanice je fenka Viky. Viky bola privezená do karanténnej stanice od Bardejova 6.03.2018 kde ju našli priviazanú pri ceste so zarastenou reťazou do krku. Zdanlivá záchrana Viky sa v karanténnej stanici zmenila na ďalšie utrpenie.

Viky mala byť v karanténnej stanici utratená. Zdroj: Martin Hains.

Viky mala byť  nakoniec v karanténnej stanici podľa zistených informácii v novembri 2019 utratená. Pred tým však stihla porodiť 4 šteniatka, ktoré uhynuli niekoľko hodín po pôrode. Prevádzkarka však naďalej po smrti Viky tvrdila, že Viky sa darí a je úplne v poriadku a pritom v tichosti pridala Viky na stránke karanténnej stanice do sekcie psov, ktoré za záhadných okolností uhynuli.

Stránka karanténnej stanice, na ktorej prevádzkarka zdieľa aj foto zosnulých psíkov. Zdroj: Martin Hains

Od decembra 2018 po júl 2020 sa v Karanténnej stanici Stará Ľubovňa narodilo 26 šteniat. O týchto praktikách množenia psov v Karanténnej stanici a ďalších vážnych podozreniach boli primátor mesta a aj prednosta informovaní už v júli 2020.

“Áno, vieme aj o týchto podozreniach na množenie psov, avšak stále čakáme na výsledky vyšetrovania od polície. Až po zverejnení výsledkov zaujmeme stanovisko,” dodáva na záver  prednosta Starej Ľubovne Aleš Solár.

Prevádzkarka karanténnej stanice Lenka Vašková však tieto tvrdenia rázne odmieta. “U nás nie je a ani nikdy nebol problém s množením psov. Nie je to možné, keďže každý pes musí mať samostatný koterec. Pes, ktorý ku nám príde je najprv izolovaný 3 mesiace a potom čaká na majiteľa. Taký je zákonný postup,” vysvetľuje Vašková.

Zuzana Zentková z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Starej Ľubovni hovorí, že pri poslednej kontrole karanténnej stanice neboli porušené predpisy. “Posledná úradná kontrola bola v Karanténnej stanici Stará Ľubovňa vykonaná dňa 09. 07. 2021.  Na základe zistených skutočností  nebolo zistené porušenie platnej veterinárnej legislatívy o veterinárnej starostlivosti. Všeobecné požiadavky na ochranu spoločenského zvieraťa  a všeobecné požiadavky na chovné zariadenie pre spoločenské zviera boli dodržané. Taktiež osobitné požiadavky na ochranu psov a ich chovné zariadenia boli dodržané,” dodáva doktorka Zentková.