Regióny Prešov Vysoké Tatry

Horskí záchranári opäť zasahovali: Pomáhali uviaznutej dvojici poľských horolezcov

ZDROJ: FB/HZS

VYSOKÉ TATRY – Horskí záchranári pomáhali v pondelok popoludní dvom poľským horolezcom vo Vysokých Tatrách. Kontaktovali ich so žiadosťou o pomoc poľskí kolegovia, muži uviazli v oblasti Temnosmrečianskeho sedla.

 

“Dvaja horolezci vo veku 38 a 45 rokov bivakovaním prečkali noc na hrebeni v oblasti Mengusovských štítov. Nasledujúce ráno sa rozhodli pre prechod na poľskú stranu, čo sa však ukázalo ako náročné,” uviedla Horská záchranná služba (HZS). Neskôr začali po spojení so záchranármi z Vysokých Tatier zostupovať, avšak podmienky v teréne boli nepriaznivé, čo im napokon sťažilo aj samotnú orientáciu.

Záchranári navigovali horolezcov, ktorí sa nachádzali podľa poskytnutých GPS súradníc v oblasti pod Temnosmrečianskym sedlom, na chodník ku Hincovmu plesu a zároveň im šli oproti. S mužmi sa stretli pod Širokým žľabom nad pásmom lesa. Oboch zateplili a poskytli im teplé tekutiny. Spoločne potom zostúpili k Popradskému plesu a následne ich previezli na oblastné stredisko HZS do Starého Smokovca. Po ukončení záchrannej akcie pokračovali Poliaci samostatne domov.