Regióny Prešov Vysoké Tatry Top

Horskí záchranári majú za sebou pernú sobotu. Pomáhať im musel aj vrtuľník

Zdroj: FB / HZS

VYSOKÉ TATRY – Horskí a leteckí záchranári vo Vysokých Tatrách v sobotu pomáhali slovenskej turistke, ktorá utrpela úraz nohy, a tiež mužovi, ktorý zišiel z turistického chodníka a uviazol. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

 

Dopoludnia sa s horskými záchranármi skontaktoval slovenský turista, ktorý počas prechodu v oblasti Priečneho sedla stratil orientáciu. „Muž sa z ľadového voľného terénu, kde uviazol, nedokázal samostatne bezpečne vrátiť na turistický chodník,“ uvádzajú horskí záchraníri s tým, že zásah vzhľadom na dlhú časovú dostupnosť prevzala posádka leteckých záchranárov z Popradu.

Popoludní zasahovali horskí záchranári z Vysokých Tatier opäť v súčinnosti s Vrtuľníkovou záchrannou zdravotnou službou. Pri zostupe zo Slavkovského štítu, v oblasti nad Maximiliánovou vyhliadkou, si úraz dolnej končatiny spôsobila 30-ročná žena. „Posádka vrtuľníka s horským záchranárom na palube smerovala k zranenej. Po prílete boli horskí záchranár spolu s lekárom vrtuľníkovej záchrannej služby vysadení pri pacientke za pomoci palubného navijaku. Po ošetrení a zafixovaní končatiny smerovala posádka s pacientkou na heliport do Starého Smokovca,“ dodali horskí záchranári s tým, že turistku následne odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej služby.