HUMENNÉ – Po kritike Romany Tabak v divadle SND je tu ďalší konflikt medzi politikou a umením. V humenskom klube History Art & Music Club sa v uplynulých dňoch odohral koncert kapely Pigs on the Wing, ktorá sa špecializuje na hudbu legendárnej skupiny Pink Floyd. Koncert sa nečakane stal predmetom politickej diskusie. Hlavnú rolu v nej zohrala poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD), ktorá po vzhliadnutí videoprojekcie zobrazujúcej politikov vrátane Roberta Fica či Vladimira Putina, opustila podujatie a na sociálnej sieti ostro skritizovala skupinu aj organizátorov.
Podľa Vaľovej bola vizuálna stránka koncertu neprípustná a kapelu obvinila zo šírenia „progresívnej propagandy“ pod rúškom umenia. „Umenie má spájať, nie polarizovať,“ napísala v príspevku na Facebooku, kde kritizovala aj samotnú úroveň hudobnej produkcie. Podľa jej slov bola kapela nepripravená, chýbala jej interakcia s publikom a spevácke výkony boli podpriemerné. Prekvapilo ju tiež použitie playbacku na niektoré vokály, ktoré podľa nej pôsobili neautenticky.
Fico či Putin na videu? Politizácia koncertu, vraví
Najviac jej však prekážala spomínaná videoprojekcia, ktorá bola súčasťou vizuálnej interpretácie skladieb Money a Brain Damage – oboch známych pre svoju kritiku moci a vplyvu peňazí na spoločnosť. Práve v tomto kontexte sa na obrazovke objavili fotografie politikov ako Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Vladimir Putin či Donald Trump, čo Vaľová označila za neprijateľnú politizáciu koncertu.
Na sociálnej sieti zverejnila aj fotografie z koncertu:
„Vo videoprojekcii k skladbám od Pink Floyd (v kontexte peňazí, sily, moci…) sa zrazu objavili fotografie Fica, Kaliňáka, Gašpara, Putina, Trumpa a ďalších. Tak teda… progresívna rocková hudba, či politika? Táto hudobná skupina (myslím si, že nie je jediná) robí progresívnu propagandu v kluboch po Slovensku, a je smutné, ako sa ľuďom, ktorí prídu na koncert kvôli hudbe, vymývajú mozgy. Umenie má spájať a nie polarizovať ľudí,“ podotkla.
Kritizovala aj to, že klub, ktorý sa snaží prinášať kultúrne podujatia do mesta, by mal dôslednejšie kontrolovať obsah vystúpení a zabezpečiť, aby neobsahovali politickú agitáciu. „Z tejto podpriemernej akcie som v polovice odišla. Kluby si, pochopiteľne, potrebujú zarobiť, pozývajú hudobné skupiny a iných umelcov, ale podrobne obsah vystúpenia neskúmajú. Na to slúžia zmluvy, kde by mali mať ,že nebudú platiť politickú propagandu a ostať nestranný!“ doplnila.
Satira je súčasťou umenia, reaguje kapela
Kapela Pigs on the Wing na kritiku poslankyne reagovala taktiež na sociálnej sieti. Vo svojom vyhlásení odmietli obvinenia z politickej propagandy a zdôraznili, že umelci majú právo kritizovať spoločenské dianie. „Umelci sú tu na to, aby satirizovali a reflektovali realitu. To sa deje v hudbe, divadle aj výtvarnom umení. Pink Floyd boli vždy politicky angažovaní a my ich posolstvo len sprostredkúvame ďalej. Ako zástupcovia umeleckej obce, hoc neprofesionálnej, máme za to, že umelci sú tu na to, aby satirovali a kritizovali stav našej spoločnosti. To ostatne umelci robia, odkedy tu umenie existuje. A obzvlášť v časoch, keď vďaka nefunkčnosti Fondu na podporu umenia u nás postupne zatvára x klubov a umeniu naklonených priestorov,“ uviedli členovia kapely.
Zároveň poukázali na to, že použitie prednahraných vokálov je bežnou praxou, najmä ak si ekonomicky nemôžu dovoliť veľký tím hudobníkov. „Nemáme stálu speváčku, preto jej vokály máme prednahraté. To je dnes úplne normálne. Nemáme ani hlasy na detský spevácky zbor, aj ten máme prednahratý,“ uviedli.
Pripomenuli, že frontman ich kapely bol angažovaný do prestížneho projektu The Wall 2009 v pražskej O2 Aréne, čo svedčí o jeho kvalitách ako interpreta.
Kapela zároveň poznamenala, že ak by sa v ich vizuálnej projekcii objavili iní politici a strany, možno by sa od Jany Vaľovej dočkali aj pochvalného článku. „Veríme, že raz dostaneme pochvalu aj od pani poslankyne, keď v našich projekciách uvidí aj iné politické garnitúry, ktoré sa budú správať podobne neprofesionálne ako tie dnešné.“
Umelci a politické názory? Proti je aj Romana Tabak
Incident v Humennom však nie je ojedinelým prípadom, keď sa politika a kultúra dostali do konfliktu. Len pred niekoľkými dňami vyvolala podobnú diskusiu bývalá poslankyňa parlamentu Romana Tabak ktorá priamo v divadle kritizovala hercov Činohry Slovenského národného divadla (SND) za čítanie otvoreného listu. Vyjadrovali v ňom znepokojenie nad situáciou v oblasti kultúry po nástupe ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Tabak obvinila divadelníkov z politickej angažovanosti a tvrdila, že umelci by nemali na pôde divadla prezentovať svoje politické názory.