Regióny Prešov

Expozícia tatranskej prírody sa opäť zapojí do Víkendu parkov a záhrad

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

VYSOKÉ TATRY – Už tento piatok (2. 6.) ožije Expozícia tatranskej prírody (ETP) v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách európskym podujatím Víkend otvorených parkov a záhrad. Botanička Správy Tatranského národného parku Zuzana Kyseľová informovala o tom, že na návštevníkov čakajú komentované prehliadky, ukážky presádzania rastlín či ekologický program pre najmenších.

 

Tento rok sa uskutoční jubilejný 15. ročník podujatia, ktorého cieľom je priblížiť krásu parkov a záhrad a zároveň šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby. ETP sa k vyše stovke slovenských zelených oáz pridáva už po deviaty raz. “Lektorované vstupy budú v dvojhodinových intervaloch, prvý z nich odštartuje o 9.00 h, posledný je naplánovaný na 13.00 h. V rámci nich návštevníkom priblížime históriu a budú mať príležitosť zoznámiť sa s floristickým inventárom, ktorý tvoria rastliny vysokohorského prostredia. Spoločne si prejdeme jednotlivé alpína a predstavíme si druhy, ktoré v nich rastú,” priblížila Kyseľová.

V programe organizátori vyčlenili aj priestor pre zvuky prírody, keďže tento rok sa podujatie ponesie v znamení ústrednej témy Melódie záhrad. Má evokovať predovšetkým spev vtákov, reč zvierat, šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Piatkové popoludnie v Tatrách doplní vystúpenie žiakov miestnej Základnej umeleckej školy. “Hudba bola totiž vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách, ktoré neraz hudobných skladateľov či iných umelcov inšpirovali k vytvoreniu pozoruhodných diel,” upozornila Kyseľová.

Dodala, že príležitosť prejsť sa areálom budú mať milovníci tatranskej flóry až do 17. septembra. Cez prázdniny sú prehliadky od 9.00 do 17.00 h, po ich skončení sa brány botanickej záhrady zavrú o dve hodiny skôr.

Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou medzinárodnej iniciatívy, ktorá prezentuje slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Hlavným organizátorom je od roku 2007 Národný Trust n. o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.