Regióny Prešov Top

ŠOKUJÚCE ZISTENIA Dvojročný chlapček je nezvestný 25 dní! Policajti vyšetrujú únos, nevylučujú, že chlapca predali

Dvojročný chlapec zmizol bez stopy. Zdroj: screen TV Joj/minv.sk

LEMEŠANY – Iba dvojročný chlapček je nezvestný už 25 dní. Záhadný prípad je od začiatku zahalený rúškom tajomna, ako aj mnohými teóriami, ako dieťa mohlo zmiznúť. Niektoré, horšie scenáre, hovoria jednoducho o tom, že Demir spadol do vody a utopil sa, iné o neznámom mužovi, ktorý mal chlapca z brehu uniesť. Pátrači nevylučujú ani možnosť, že rodina chlapčeka vie, kde sa dieťa nachádza. Svedčia o tom najmä zmätočné reakcie Rómov, ktorí od začiatku menia svoje svedecké výpovede. Jedna skupina z nich chlapčeka vytrvalo hľadá aj desiatky dní po jeho zmiznutí, druhá akoby vedela, kde sa malý Demir nachádza a je až nevysvetliteľne pokojná..

 

Pátracie tímy, polícia a najnovšie aj kriminalisti si lámu hlavu nad skutočne mysterióznym prípadom. Kam sa podel iba dvojročný Demir Cifra, ktorého meno svieti od prvého júlového dňa v systéme policajného pátrania? Na to pozná odpoveď zrejme len úzky okruh ľudí alebo jeden páchateľ. Prešovská polícia totiž najnovšie podľa našich zistení preveruje aj informáciu o únose chlapca z Lemešian. O prípad sa zaujíma aj Dávid Medzei, medzinárodne známy zástupca rómskej komunity z Čiech, ktorý pomáha pri pátraní po nezvestných ľuďoch. S tým nás spojila slovenská pátračka známa pod prezývkou Lulu Li, aby redaktorke zregiony.sk rozpovedal viaceré teórie, ktoré by konečne mohli pomôcť záhadu vyriešiť.

MIMORIADNE PÁTRANIE: Dvojročný chlapček je nezvestný už štvrtý deň!

Dávid Medzei pochádza z Moravy. Venuje sa pátraniu po ľuďoch a to najmä deťoch. „Teraz som naposledy našiel po štrnástich rokoch autistu, ktorý sa stratil až v Taliansku,“ hovorí Medzei po česky pri predstavení redaktorke s tým, že za svoje schopnosti vďačí viere. „Čo sa týka malého Demirka je to strašne zložité lebo tak malé dieťa sa nepohybuje medzi ľuďmi, tak že by ho niekto mohol stretnúť. Je to malinké dieťa, ktoré je ťažké hľadať,“ hovorí pátrač s tým, že ho prípad zaujal najmä preto, že ide o malé dieťa, ktoré podľa neho má prioritné právo žiť. Muža, medzi Rómami známeho, k pomoci vyzývali aj ľudia prostredníctvom sociálnych sietí. Rozhodol sa preto vycestovať stovky kilometrov z Moravy až do Lemešian na východe Slovenska, aby sa pozhováral s miestnymi a priložil ruku k dielu.

Galéria
Demir, chlapec, nezvestný, Rómovia
Práve na týchto miestach sa dvojročný chlapec stratil. Zdroj: screen TV Joj
Demir, chlapec, nezvestný, Rómovia
Polícia prehľadávala rieku aj okolitý terén niekoľko dní. Zdroj: screen TV Joj
Demir, chlapec, nezvestný, Rómovia
Na vode zasahovali aj hasiči so špeciálnou technikou. Zdroj: screen TV Joj
navigate_before
navigate_next

Pri kúpaní sa akoby vyparil

Pripomeňme si ale, čo sa 1. júla vlastne stalo. Chlapček z osady sa v osudný deň išiel so svojím nevidiacim otcom, strýkom – bratom jeho matky a partiou približne 40 dospelých Rómov kúpať na rieku Torysa. Pričom skupina miestnych popíjala alkohol a je možné, že chlapca v skutočnosti na brehu rieky nemal nik pod drobnohľadom. Po chvíli sa chlapček stratil z dohľadu. Rozbehla sa rozsiahla pátracia akcia. Dvojročného Demira vo vode hľadali hasiči so špeciálnou technikou aj psovodi na súši. Výpovede Rómov, kam sa dieťa podelo sa rôznia..

Dávid Medzei dorazil na miesto činu hneď prvý deň. Redaktorke zregiony.sk presne popísal, čo sa tam odohrávalo. „Keď som prišiel na to miesto, ten prvý deň, tak tam bol veľký zmätok. Ľudia v osade sa ku mne zbehli, tá matka tam bola tiež,“ opisuje Medzei s tým, že reakcia matky bola preňho prinajmenšom prekvapivá. „Tá matka toho malého chlapca nejavila žiadne sociálne alebo citové väzby ako smútok, zármutok, na nej nebolo nič poznať,“ čuduje sa Róm z Čiech. „Ona miestami úplne vypustila myšlienku na malého chlapčeka z hlavy a začala sa smiať a radostne so mnou komunikovať,“ vysvetľuje ďalej s tým, že zrakovo znevýhodnený otec malého Demira reagoval úplne inak, „On prejavuje cit, plače, je slepý a napriek tomu chodí syna hľadať.“

Dvojročný Demir Cifra je stále nezvestný. Zdroj: minv.sk

Nevedia sa zhodnúť, čo sa vlastne stalo

Pátrač z reakcií rodičov chlapčeka naznačuje, že matka by v skutočnosti mohla vedieť, kde sa nachádza. K spleti výpovedí sa pripojil aj spomínaný švagor alebo strýko malého Demirka, ktorý v osudný deň mal chlapca s nevidiacim otcom k vode zobrať. „Tam sa rozlišujú dve výpovede, jedna výpoveď je švagra, druhá otca,“ vysvetľuje Medzei. Pričom otec chlapca vypovedá úplný opak ako jeho švagor. „Ten švagor vypovedá, že chlapca naposledy videl sedieť vo vode na malom dreve,“ hovorí pátrač. Len pre vysvetlenie hladina Torysy v tom čase nedosahovala viac ako 15 centimetrov, avšak zhruba dva metre od brehu, kde mal chlapček sedieť je voda po pás. Strýko dieťaťa hovorí toto, „dieťa sedelo na dreve, pokakalo sa, ja som mu dal dole plienku a hodil ju do kríkov,“ avšak žiadnu plienku v kríkoch neskôr nenašli. Medzei tvrdí, že švagor nevypovedal konzistentne a neustále si vymýšľal nejakú novú verziu, pred políciou si kúsal nechty a pôsobil nervózne. „Mne príde, že on sa z toho snažil vyhovoriť,“ myslí si Dávid.

Naopak otec dieťaťa je presvedčený, že svojho syna počul na brehu, ako sa hrá. Pričom od brehu do vody je prudký asi štvormetrový spád a z vody na breh, kde mal Demirko sedieť nie je vidno. „Nie neutopil sa, ja som ho počul na brehu,“ argumentoval pred políciou nevidiaci otec. Švagor a otec dieťaťa sa dokonca o verziách začali hádať.

Demir, chlapec, nezvestný, Rómovia
Nevidiaci otec nezvestného Demira. Zdroj: screen TV Joj

 

Článok pokračuje na ďalšej strane..