Regióny Prešov

Dodržiavanie karantény v rómskych osadách vo Vranovskom okrese sleduje polícia

Zdroj: TASR / Roman Hanc

POŠA / ČAKLOV – Povinnosť zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení osobami pozitívne testovanými na ochorenie COVID-19 v súčinnosti s políciou uložil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Vranove nad Topľou obciam Poša a Čaklov. Nový koronavírus sa tam vyskytol u obyvateľov rómskych osád. Kým v Poši dohliadajú na obyvateľov jedného rodinného domu, v Čaklove bolo pozitívne testovaných približne desať percent z 1400 miestnych Rómov.

 

Vyhlášky RÚVZ zároveň obciam ukladajú povinnosť zabezpečiť obmedzenie pohybu povinných osôb, ak zistia, že karanténu porušili, a túto skutočnosť zároveň nahlásiť hygienikom. Ako sa pre TASR vyjadrili starostovia oboch obcí, obyvatelia osád zatiaľ k domácej izolácii pristupujú zodpovedne. Osady pravidelne monitorujú nielen miestne občianske poriadkové služby (MOPS), ale i polícia. Karantenizovaný rodinný dom v Poši pre lepšiu identifikáciu opáskovali, v Čaklove vyznačujú domácnosti v izolácii na mape. “Máme takú mapku celej osady, na ktorej máme vybodkované rodiny, kde je nový koronavírus, aby policajti vedeli, kde sa majú pohybovať najviac,” priblížil starosta obce Čaklov Andrej Dragula s tým, že o uzavretí a “opáskovaní” celej osady zatiaľ obec neuvažuje.

Ako Dragula doplnil, výskyt ochorenia COVID-19 v osade odhalilo plošné testovanie. “V prvom testovaní ich bolo len šesť, v druhom sa počet výrazne dvihol,” uviedol s tým, že obec realizuje testovanie každý týždeň.

Vzhľadom na nariadenie hygienikov zabezpečiť antigénové testovanie v sobotu 27. februára nielen pre obyvateľov obce, ale i osadníkov vo veku nad desať rokov, zriadi Čaklov tento raz dve odberné miesta, jedno v priamom susedstve s rómskou osadou. Pravidelne sa testuje aj v obci Poša, kde budú testovanie v osade na základe nariadenia hygienikov realizovať v sobotu 7. marca.

Pri nákupe potravín pre karantenizovaných obyvateľov sú nápomocné MOPS, lieky a zdravotná starostlivosť sa ľuďom v izolácii dostávajú prostredníctvom Zdravých regiónov.