Regióny Prešov Tatranská Lomnica

Dobrovoľníci počas akcie Čisté hory vyzbierali v dvoch národných parkoch 355 kíl odpadu

Ilustračná fotografia, Zdroj: FB / Čistý les

TATRANSKÁ LOMNICA – Dobrovoľníci aj tento rok na území Tatranského a Pieninského národného parku zbierali odpadky. V rámci 42. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali dokopy 355,5 kilogramu odpadkov. TASR o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová s tým, že tento rok sa zapojilo 480 dobrovoľníkov.

 

Ako ďalej priblížila, bilanciu 42. ročníka akcie Čisté hory vylepšili takzvané potermíny. Nepriaznivé počasie, ktoré na celom Slovensku panovalo v predposlednú septembrovú sobotu, odradilo mnohých záujemcov, niektorí si to preto vynahradili v nasledujúcich dňoch. „Síce nás veľmi neteší, že aj po rokoch trvania akcie je stále čo zbierať, osobne som veľmi rád, že i dnes sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí majú srdečný vzťah k Tatrám a všeobecne k prírode, čo dokumentuje aj záujem o túto tradičnú akciu,“ skonštatoval Igor Stavný, dlhoročný koordinátor Čistých hôr, ktorých organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u.

Dobrovoľníci sa zamerali na oblasť Zverovky, okolie Sliezskeho domu a úsek Monkova dolina – Strednica. Šestica horolezcov si zobrala na starosť Batizovskú a Zlomiskovú dolinu, odkiaľ vyniesli dokopy 51 kilogramov odpadu. Vo vreciach končili najmä hrdzavé konzervy, rozbité sklenené fľaše, staré batérie i rôzne igelity. „Zatiaľ čo v Zlomiskovej doline, kde vyzbierali celkovo 41 kilogramov odpadu, pochádzali smeti predovšetkým z okolia bivakov pod Zlomiskovou vežou, v Batizovskej doline najviac neporiadku objavili v blízkosti Batizovského plesa,“ ozrejmila Petránová.

Ako dodala, okrem odpadkov po horolezcoch a turistoch natrafili aj na opustený ruksak a turistické vybavenie výrazne poznačené časom. Dobrovoľníci v okolí cesty k Popradskému plesu vyzbierali 30 kilogramov rôzneho odpadu, ďalších 15 kilogramov odtiaľ vyniesli ešte v poslednú septembrovú sobotu, teda v hlavný deň konania sa akcie. Celková bilancia za vyše štyri desaťročia predstavuje približne 64 ton neporiadku, ktorý z prírodného prostredia vynieslo viac ako 46.000 dobrovoľníkov.