Regióny Prešov

DOBRÁ SPRÁVA pre motoristov! Časť cesty do Lopušnej doliny tento rok Prešovský kraj opraví

Ilustračné. ZDROJ: Prešovský samosprávny kraj

SVIT – Cesta do Lopušnej doliny pod Tatrami je jednou z významných účelových ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorá sprístupňuje lokalitu športovcom, turistom a širokej verejnosti na rekreačné účely celoročne. V súčasnosti je však cesta vo veľmi zlom stave, aj preto sa kraj rozhodol pre jej obnovu. Potvrdila to hovorkyňa PSK Daša Jeleňová s tým, že celkovo ide o dva úseky od mosta v meste Svit až k hotelovej oblasti nad vlekmi v Lopušnej doline.

 

“Celková dĺžka úseku je viac ako 1,5 kilometra. Predmetná cesta sa aj rozšíri v dvoch miestach, a to pri napojení od rampy na parkovisko pri hoteli a na ploche, kde sa otáčajú mechanizmy údržby pri rampe nad hotelom,” uviedla hovorkyňa. Predpokladané náklady sú na úrovni 150.000 eur s DPH, avšak tento rok je možné vzhľadom na finančné možnosti zrealizovať v rámci prvej etapy iba úsek priamo pod vlekmi smerom k hotelovej oblasti a časť križovatky. “Tu sú odhadované náklady zhruba 75.000 eur s DPH,” doplnila Jeleňová.

Nedávno zrekonštruovali aj most pri cyklistickom chodníku vo Svite, cez ktorý autá smerovali do Lopušnej doliny. Mostný objekt poškodila voda, v súčasnosti už plnohodnotne slúži verejnosti. Okrem toho v lokalite minulý rok pribudol aj nový cyklistický chodník, ktorý ju spája s obcou Lučivná.

Lopušná dolina pri Svite sa nachádza na úpätí Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry. Ako súčasť tatranského regiónu spolu ponúka približne 600 kilometrov značkovaných turistických a cyklistických trás.