DEFINITÍVNY KRACH významného podniku: Ľudia prišli o prácu, majiteľa obviňujú, že ho VYTUNELOVAL! Štátu dlhuje milióny

HENCOVCE – Prvý podnik významného východoslovenského zamestnávateľa definitívne krachuje. V konkurze pred pár dňami skončila materská spoločnosť vranovskej celulózky BUKÓZA HOLDING. Aj keď sa nový majiteľ snaží celulózku oddlžiť, jeho doterajšie pokusy neboli úspešné. Sám aktuálne čelí viacerým trestným oznámeniam. Bývalí zamestnanci a veritelia tvrdia, že podnik vytuneloval.

Okresný súd v Prešove pred pár dňami vyhlásil konkurz voči spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a.s. Materská spoločnosť je prvou firmou zo skupiny, ktorej konkurzný rozpredaj majetku je už definitívny. Návrh na vyhlásenie konkurzu bol podaný ešte pred minuloročnými Vianocami.

„Neviem, ako reagovať na konkurz Bukózy Holding, lebo to počujem až teraz od vás. Musím sa spojiť s našimi právnikmi, ktorí pracujú na prípade Bukózy, a uvidíme, ako budeme ďalej postupovať. Informovať o tom budem koncom týždňa,“ uviedol pre Denník E český vlastník Bukózy Roman Staněk. Staněk je vlastníkom investičnej skupiny RIQ Investments. Skupina oznámila vstup do skupiny spoločností Bukóza Holding začiatkom júla minulého roka. Staněk prevzal firmu s dlhom 130 miliónov eur.

Staněk chcel zabrániť definitívnemu krachu Bukózy prostredníctvom oddlženia pod ochranou súdov. Poukazoval na to, že Bukóza je jediným veľkým odberateľom dreva na východnom Slovensku a iba v regióne dokáže spracovávať státisíce kubíkov dreva ročne. 

Majiteľ čelí viacerým trestným oznámeniam

Podľa informácií denníka sa Staněk aktuálne bráni aj proti viacerým trestným oznámeniam. Podali ho na neho veritelia a bývalí zamestnanci. Tí tvrdia, že Bukózu tuneloval a uprednostňoval niektorých veriteľov na úkor iných. „Obviňujú ho aj z toho, že do poslednej chvíle sa zo závodu predávali staršie zásoby celulózy, no aj uhlia a drevnej štiepky s tým, že získané peniaze ihneď odchádzali mimo Bukózy,“ priblížil denník.

Staněk akékoľvek obvinenia odmieta. Tvrdí, že celulózu predávali iba preto, lebo ju mala za úvery založenú štátna Eximbanka. Eximbanka poskytla Bukóze dva nové úvery v celkovej výške 20 miliónov eur v lete po jeho nástupe s cieľom prispieť k reštartu spoločnosti. Všetky výnosy z týchto predajov inkasovala podľa Staněka iba ona. Štiepku a uhlie podľa Staněka vyvážali preto, aby vo fabrike nehrozili požiare. Vlastník Bukózy zároveň uviedol, že ho doterajšie pokusy o záchranu Bukózy stáli už zhruba 11 miliónov eur.

Areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach. Zdroj: TASR

Štátu dlžia celkovo 7 miliónov

Definitívny konkurz hrozí aj ďalším trom firmám zo skupiny – Bukocel, Bukóza Export-Import a Bukóza Invest. Návrh na vyhlásenie konkurzu voči firmám podali bývalí zamestnanci, Sociálna poisťovňa, ale aj ďalší veritelia.

Súdy už voči firmám začali konkurzné konanie a teraz sa rozhoduje o tom, či vyhlásia konkurz. Firmy spoločne s materským podnikom dlhujú iba na odvodoch štátu spolu 3,5 milióna eur a na daniach ďalších 3,6 milióna eur.

O konkurze hovoril minister práce už na konci novembra

O tom, že spoločnosť, ktorá spracováva drevnú hmotu a je výrobcom celulózy, smeruje do konkurzu, hovoril minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) ešte na konci novembra minulého roka. Poukazoval na to, že vďaka konkurzu budú môcť pracovníci Bukózy čo najskôr dostať meškajúce mzdy z garančného fondu Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa z garančného fondu dokáže vyplatiť ušlé mzdy za predchádzajúce mesiace, podmienkou je, aby bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Mám informáciu, že sa tak stať má, takže ľudia o svoje výplaty neprídu,“ uviedol vtedy pre STVR minister. Jeho slová o konkurze sa tak naplnili.

Viac o téme: Bukóza Holding, dlhy, Hencovce, konkurz, krach

Súvisiace články