HUMENNÉ – Energetická spoločnosť Chemes, ktorá je kľúčová pre dodávku tepla pre obyvateľov mesta Humenné a fabriky v priemyselnom parku, definitívne skrachovala. Mestský súd Košice vyhlásil konkurzu na jej majetok. Štát preto dokonca zmenil zákon, aby obyvatelia neostali bez tepla.
Tepláreň, ktorá spadá pod Chemes, dosiaľ dodáva teplo cez centrálny systém pre vyše 70 percent domácností v Humennom a takisto do verejných budov. Navyše, je aj zdrojom tepla a elektrickej energie pre firmy v tamojšom priemyselnom parku. Nepriamo je tak od neho závislých aj 1500 pracovných miest v tamojších firmách.
Štát zmenil zákon, aby zachránil Humenčanov
Keď firma ešte v máji sama podala návrh na konkurz, do diania vtedy vstúpilo ministerstvo hospodárstva, aby Humenčania neostali bez tepla. Ministerstvo presadilo zmenu energetických zákonov tzv. Lex Chemes, ktoré podnik nútia, aby v prípade krachu poskytol svoje systémy na výrobu tepla a teplej vody inej spoločnosti.
V prípade Humenného to má byť štátny MH Teplárenský holding (MHTH). Holding ešte pred letom nainštaloval v Humennom mobilné záložné zdroje teplej vody na troch miestach, aby zabezpečili dodávku pre obyvateľov, približuje Trend.
Kto bude dodávať teplo a energie
Firma Chemes aktuálne informovala, že aj napriek konkurzu, si nateraz zachováva plnú prevádzkyschopnosť a energie bude obyvateľov mesta Humenné aj fabrikám dodávať naďalej. Vraví, že to bude zvládať minimálne v jeho úvodnej fáze.
Neskôr už má dodávky energií prevziať štát. Teplú vodu pre mesto má už štát zabezpečenú a problém by nemal mať ani s prevzatím jeho vykurovania po nástupe zimy.
Komplikovanejšia situácia je v priemyselnom parku, v ktorom pracuje 1 500 ľudí. Zásobovanie fabrík v meste energiami bude zložitejšie, keďže štát ho bude môcť prevziať iba vtedy, ak za to skrachovanej firme ponúkne akceptovateľnú odmenu, upozorňuje Denník N.
Prečo firma skrachovala
Spoločnosť Chemes podala návrh na konkurz sama, odôvodnila ho výpadkom tržieb spôsobeným prebiehajúcim sporom so spoločnosťou Východoslovenská energetika (VSE), týkajúcim sa úhrady za plyn a elektrinu spotrebovanú v posledných štyroch mesiacoch roku 2022. Spor sa týka sumy 19 miliónov eur.
Chemes za energie však neplatil v tomto roku ani štátnemu SPP, čo musela riešiť vláda, ministerstvo hospodárstva a štátny MH Teplárenský holding.
Energetická firma rodiny Molnárovcov sa cez leto ešte snažila zachrániť pokusom o reštrukturalizáciu, no napokon jej táto zmena nevyšla. Začiatkom septembra súd firmu definitívne poslal do konkurzu.