Regióny Prešov Top

Ďalší výskyt medveďa v tomto kraji! Tentokárt ho zazreli na turistickom mieste: Trávia tam čas rodiny s deťmi

medveď, les, príroda
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BORKÚT – Len nedávno sme vás informovali o tom, že sa medveď objavili až v troch obciach, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Prešova. Tentokrát však vyzýva na opatrnosť aj obľúbená turistická destinácia. Medveď sa mal totiž prechádzať v lokalite Malý Borkút. Ľudia majú strach. Toto miesto totiž navštevujú aj so svojimi ratolesťami.

 

Pred pár dňami sme vás informovali o výskyte medveďa, ktorý sa mal pohybovať v okolí obcí Kendice, Radatice a Haniska. “Upozorňujeme občanov, že v blízkosti katastra obce Kendice, Haniska a Radatice sa pohybuje MEDVEĎ. Vyzývame Vás na opatrnosť v prípade pohybu v lese,” poznamenali kompetentní na sociálnej sieti. Obyvateľom výskyt medveďa nahnal obrovský strach. Jeden z nich dokonca poznamenal: “Za chvíľu možno aj Prešov. Žiadna sranda. Nakoniec sa zo strachu budeme prechádzať len v Maxe, Novume a Eperii.”

Obyvatelia majú strach: Ručanie ako z hororu, nočný útek do domu! Problém s medveďom riešia už aj TU

Na výskyt medveďa prednedávnom upozornila aj ďalšia lokalita, ktorá sa tentokrát nachádza skutočne neďaleko mesta Prešov. Konkrétne má ísť o prešovské mestské lesy v lokalite Malý Borkút. “Medveď v Malom Borkúte. V sobotu bol v Mestských lesoch videný medveď. Pri prechádzke v lese preto buďte maximálne opatrní,” poznamenal Lesopark Borkút na sociálnej sieti. Borkút je prímestská časť Prešova, ktorá svojou oddychovou zónou už dlhé roky láka nielen miestnych ale aj turistov. V lokalite Malý Borkút, kde sa má medveď pohybovať, sa pritom nachádza lesnícky náučný chodník.

Ľudia, ktorí túto lokalitu často navštevujú, dostali obrovský strach. “Ďakujem za info, keďže sa tu často pohybujeme aj s deťmi,” poznamenala Zuzana. Vzápätí sa pridala Petra, “my sme boli včera tam robiť guláš a opekať. Našťastie sme ho nevideli.”

Čo robiť pri strete s medveďom?

Medveďa sa objavujú stále viac a na viacerých miestach po celom Slovensku. Je preto potrebné dbať na bezpečnosť a dávať si pozor na strety s medveďom. Čo však robiť, ak ho v lese skutočne stretnete? Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa, však odborníci považujú “paprikový sprej na medvede. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m.”

Pozor aj na prevenciu!

Treba si dávať pozor aj na to, čo v lese robíte a to najmä vtedy, pokiaľ sa vaša chata či dom náchdza v blízkosti lesa. Medvede totiž často prilákajú zle uschované odpadky, ktoré môžu byť pre nich potravov. “Aby si medvede nezvykli chodiť k chatám, hotelom, turistickým a liečebným zariadeniam, kempingom, či intravilánom obcí a miest v zalesnených oblastiach, je potrebné celý komunálny odpad uschovať tak, aby sa k nim medvede nedostali. Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel,” poznamenali pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Ilustračná foto.
Zdroj : TASR / Milan Kapusta

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.