Regióny Prešov

Chcete sa zabaviť? Poľské dni v Prešove ponúknu prednášky, koncerty, filmy a výstavy

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

PREŠOV – Prehlbovať povedomie o Poľsku, jeho jazyku, kultúre, umení, histórii či spoločnosti je cieľom Poľských dní. V poradí siedmy ročník sa uskutoční v dňoch od 28. septembra do 6. októbra na rôznych miestach v Prešove. Súčasťou programu budú prednášky, koncerty, filmy a výstavy. Podujatie organizuje Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a mestom Prešov. Informovala o tom hovorkyňa PU v Prešove Anna Polačková.

 

“Za zrodom myšlienky tohto podujatia stojí Inštitút stredoeurópskych štúdií, kde možno študovať poľský jazyk a kultúru v rámci programu stredoeurópske štúdiá. Výučba poľského jazyka má v Prešove dlhoročnú tradíciu. Lektorát poľského jazyka bol v Prešove otvorený v akademickom roku 1969/1970, pričom ide o druhý najstarší lektorát uvedeného jazyka na Slovensku,” ozrejmila riaditeľka Inštitútu stredoeurópskych štúdií Marta Vojteková.

Stálou súčasťou programu sú akcie realizované na pôde FF PU, ktoré sa konajú pod záštitou dekanky fakulty Beáty Balogovej. Výučbu študentov obohatia prednášky veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku Krzysztofa Strzalku, zástupcu riaditeľky Poľského inštitútu v Bratislave Piotra Drobniaka a riaditeľky Inštitútu stredoeurópskych štúdií Marty Vojtekovej.

Pripravené sú aj autorské prezentácie viacerých kníh, ako aj medzinárodná vedecká konferencia Obraz Poľska a Poliakov v slovenskom písomníctve v rokoch 1918 – 1945 v rámci činnosti Slovensko-poľskej komisie humanitných vied pri Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstve školstva a vedy Poľskej republiky. Komisia zasadá každý rok, raz v Poľsku a raz na Slovensku, pričom tohto roku je miestom zasadnutia práve Prešov.

Súčasťou fakultných akcií je aj súťaž určená stredoškolákom a vysokoškolákom na tému Poľsko COOL aj IN. Program podujatia je zverejnený na webstránke univerzity www.unipo.sk.