Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Vysoké Tatry Starý Smokovec Jasná Top

CENY SKIPASOV VYLETELI HORE! Lyžiarske strediská otvoria aj napriek pandémii

Na Slovenku sa už čoskoro otvorí zimná lyžiarska sezóna. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

VYSOKÉ TATRY –  Lyžovanie jedným z najpopulárnejších zimných športov, no v uplynulej sezóne sa u nás takmer vôbec nelyžovalo. Platí to pre zjazdové a bežecké lyžovanie alebo aj skialpinizmus. Ovplyvnilo to veľa dôvodov, ale hlavnými boli covidová pandémia, ktorá uzavrela zimné areály a strediská a znemožnila prevádzku v nich. Straty tak ich majitelia počítali v miliónoch. Aké bude preto nová lyžiarska sezóna na Slovensku?

 

Kým v normálnej sezóne môžete na Slovensku lyžovať aj 150 dní za sezónu, v uplynulej to bolo iba 31. O rekorde zo sezóny 2006/2007, kedy sa na Slovensku lyžovalo až 171 dní sa mohlo všetkým iba snívať. Tých 31 dní bolo menej ako málo, čo spôsobilo, že takmer všetci prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk mali obrovské straty, existenčné problémy, museli prepúšťať, pričom ich ďalšia budúcnosť bola a je vo hviezdach. Veď napríklad v našom najvyššom lyžiarskom stredisku, v Lomnickom sedle vo výške 2190 metro n.m. sa lyžovalo iba šesť dní. Podobne to bolo všade.

Otvorené iba pár dní, čo regióny na severnom, strednom aj východnom Slovensku výrazne poznačilo. Veď v cestovnom ruchu, v lyžiarskych strediskách a s tým spojeným servisom (ubytovanie, zásobovanie, doprava, reštaurácie, lyžiarske školy, požičovne…) je na Slovensku zamestnaných počas sezóny viac ako 100 tisíc ľudí. Tí všetci boli bez práce, na úradoch práce alebo jednoducho sa museli zamestnať inde.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Martin Baumann

Strediská nezarobili ani na náklady za dennú réžiu, zamestnancov, elektrinu, nehovoriac o investíciách do zasnežovania. Dlhya straty – taká bola realita na Slovensku na konci lyžiarskej sezóny na jar tohto roka. Ak by sa to malo zopakovať drvivá väčšina prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk skrachuje a skončí. Veď aj najväčší prevádzkovateľ zimných stredísk na Slovensku, spoločnosť Tatry Mountain Resorts mal miliónové straty.

“V rámci hromadného prepúšťania sme zrušili 100 stálych pozícií. Kvôli výrazne nižším tržbám sa však aj napriek úsporám prevádzkový zisk Skupiny pred odpismi prepadol o 130% na -8,3 miliónov EUR. Za obdobie prvého polroka 2021 sme na úrovni celkového súhrnného hospodárenia vykázali ako Skupina stratu vo výške -35,9 miliónov EUR,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Tatry Mountain Resorts Igor Rattaj. Zoznam.sk sa k téme otvorenia lyžiarskych stredísk rozprával s Mariánom Galajdom, manažérom komunikácie a PR Tatry Mountain Resort (TMR), s Patrikom Súčikom zo Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, s Milanom Sumkom z Jasenskej doliny a s Jurajom Baluchom, riaditeľom Winter parku Martinky.

Už čoskoro sa na Slovensku začne lyžiarska sezóna. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Kedy oficiálne plánujete začiatok zimnej lyžiarskej sezóny?

SUMKA – Jasenská dolina: Začiatok sezóny máme naplánovanú na 18.12.2021 (všetko závisí od snehových podmienok a aktuálnych pandemických opatrení).

SUČIK – Veľká Rača Oščadnica: Revízie a testy našich lanových dráh prebehli úspešne, plus na základe odporúčaní sme v stredisku aplikovali proticovidové opatrenia, takže sme pripravení stredisko otvoriť hneď, ako to snehové podmienky dovolia.

Juraj Balucha –  Martinky: Winter Park Martinky štandardne začína sezónu v období po vianočných sviatkoch, závisí iba od snehových podmienok, keďže u nás sa lyžuje predovšetkým na prírodnom snehu.

Aké budú cenové relácie permanentiek (skipasov) – denná, týždenná, celosezónna?
GALAJDA – TMR: V predaji budú jednodňové ako aj viacdňové skipasy. Tak ako v minulých sezónach, budú ceny aj v tejto zimnej sezóne flexibilne. Cena skipasov bude závisieť od vyťaženosti daného strediska, dopytu a ostatných vplyvov. Dôležité pre lyžiarov bude aj to, že nezvyšujeme maximálne ceny oproti minulým rokom ale naopak pridávame viac nižších štartovacích cien. Vždy aktuálnu a zároveň tú najvýhodnejšiu cenu skipasov lyžiari nájdu na www.gopass.travel. Pre tých, ktorí si nestihli zaobstarať celosezónne skipasy ŠIKOVNÁ SEZÓNKA PREMIUM za najvýhodnejšie ceny v predpredaji, budú tieto naďalej dostupné – umožňujú lyžovačku v desiatich strediskách v štyroch európskych krajinách (SK, CZ, PL, AT).

SUMKA – Jasenská dolina: Cenník skipasov na zimnú sezónu 2021/2022 zatiaľ zverejnený nemáme, ceny v porovnaní s poslednou zimnou sezónou budú vyššie o 15-20 % podľa typu skipasov. Ceny týždenných skipasov sú cenovo výhodnejšie. Cena celosezónneho skipasu sa nemení (ale pri v súčasnosti sa meniacich pravidlách, o kúpu sezónnych skipasov záujem nie je).