Regióny Prešov

Bezdomovcom v karanténe poslúžia v Prešove nové unimobunky. Zakúpilo ich mesto

Zdroj: TASR / František Iván

PREŠOV – Ľudia bez domova, ktorí sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, budú môcť v Prešove obdobie karantény prečkať v izolovaných unimobunkách. Zakúpilo ich mesto a prevádzkovať ich bude Gréckokatolícka charita Prešov. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

 

Unimobunky sú umiestnené v lokalite Pod Táborom v areáli charity. “Koronavírus predstavuje hrozbu aj pre ľudí na ulici. Keďže nemajú vlastný domov, nemajú kde prečkať ani prípadnú karanténu. Útočisko im však odteraz poskytnú nové unimobunky, ktoré sme zakúpili na tento účel,” uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Unimobunka má celkovú rozlohu 3 x 9 metrov, nachádza sa v nej WC, sprcha a kuchynský kútik s menšou kuchynskou linkou. V každej unimobunke sú aj dve postele, skriňa, stolík, a dve stoličky. Budú napojené na elektrickú energiu, majú prívod vody a odpadu, vrátane ohrevu vody pomocou bojleru. Vykurované budú pomocou konvektoru. Do prevádzky budú uvedené po získaní potrebných povolení.

Mesto objednalo dve unimobunky spolu s vybavením od firmy Rikostav container, s. r. o., v celkovej hodnote 28.508 eur. Údržba a prevádzka bude v réžii Gréckokatolíckej charity Prešov. Mesto Prešov podľa Tomeka ešte pred nástupom druhej vlny pandémie v súlade s platnými nariadeniami vybralo viaceré vhodné objekty na zriadenie karanténnych miest, ktoré má vo svojej správe a tento návrh predložilo Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove. “RÚVZ následne vydal písomné vyjadrenie, že na využitie uvedených objektov za účelom vytvorenia karanténnych miest by bola potrebná rozsiahla rekonštrukcia týchto priestorov. RÚVZ zároveň uviedol, že poloha týchto objektov nie je vhodná na zriadenie karanténnych miest,” dodal Tomek.