Regióny Prešov Snina Top

AKTUÁLNE Zasahujú VOJACI! Búrky napáchali obrovské ŠKODY, zatopilo domy aj penzión: Na pomoc museli volať armádu

Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák - Hlas Sniny

SNINA – Aj keď v posledných dňoch nad našim územím panuje slnečné počasie, v niektorých obciach na Slovensku ešte stále odstraňujú škody napáchané nedávnymi povodňami. Na východe Slovenska, v obci Ubľa v okrese Snina, už niekoľko dní pomáha odstraňovať následky po ničivých búrkach dokonca i armáda.

Počet vojakov museli v posledných dňoch dokonca navýšiť. Aktuálne ich je pätnásť a pridali sa ak nim aj príslušníci Záchrannej brigády z Humenného. Narástol i počet zaplavených domov. Podľa informácií portálu noviny.sk, bolo pôvodne evidovaných dvadsať poškodených stavieb, podľa aktuálnych informácií je ich už vyše tridsaťpäť. Do obce smeruje i humanitárna pomoc od prešovskej župy.

V obci Ubľa zosuv pôdy zatarasil i hlavnú cestu na štátny hraničný priechod s Ukrajinou, vodou a blatom zatopilo izby, studne, záhrady aj penzión. Presné škody zatiaľ vyčíslené nie sú, no už teraz je zrejmé, že budú naozaj veľké. V regióne je aj naďalej vyhlásená mimoriadna situácia a stále platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Galéria
Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny
Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny
Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny
Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny
Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Tomáš Kirňák – Hlas Sniny
navigate_before
navigate_next

Aktuálne krízový fond Nadácie PSK eviduje štyri žiadosti o pomoc od rodín z obcí Ubľa a Michajlov. „Čo sa týka príspevku, ten sa pohybuje od 700 do 750 eur na osobu a schvaľovať ho bude správna rada v tomto týždni,“ ozrejmila pre portál hovorkyňa Nadácie PSK Dáša Jeleňová.

Na vine má byť naplavené drevo

Príčinou tejto situácie má byť aj naplavené drevo. „Práve naplavené drevo spôsobilo tú najväčšiu katastrofu, keď sa dole v obci vzoprelo na obecnom moste a spôsobilo okamžité vybreženie inak neškodného brúsneho potoka a voda zaplavila ľuďom domy, pivnice, záhrady a studne,“ vysvetlil Tomáš Kirňák, prednosta okresného úradu v Snine, na sociálnej sieti.

Škody krátko po búrke. Zdroj: FB/Nadežda Sirková

Podľa Kirňáka má zmysel ponechanie určitého percenta dreva na mieste ťažby, ako to ukladá súčasná legislatíva, pokiaľ ide o ťažbu v rovinatom teréne, no je podľa neho nezmyslom robiť to aj v hornatých oblastiach, na svahoch s veľkým prevýšením. Preto žiada o legislatívnu úpravu: „Vyzývam príslušné orgány, aby toto nezmyselné a v praxi nebezpečné nariadenie prehodnotili a zmenili ho, aby sme už viac nemuseli zažívať podobné katastrofy.“