Regióny Prešov

Aktivisti chcú R4 a obchvat Prešova čo najskôr. Urobili preto ďalší krok

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PREŠOV – Petíciu týkajúcu sa urýchlenia výstavby druhej etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova, a následne jej pokračovanie až k hranici s Poľskom odovzdali v stredu (12. 5.) členovia občianskeho združenia Náš Prešov rezortu dopravy a ministerstvu financií. Informovali o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu v Prešove.

 

“Petíciu podpísalo 4325 ľudí. Nie je to zanedbateľné, záujem občanov je, aby sa R4 stavala. Našou ďalšou iniciatívou je, že sme oslovili všetky obce a mestá v rámci Prešovského kraja a vyzvali ich, aby obecné a mestské zastupiteľstvá prijali výzvu na výstavbu R4. Prichádzajú nám už prvé výzvy,” uviedol predseda OZ Náš Prešov René Polačok.

“Pozitívna správa je to, čo sa aj verejnosť sčasti dozvedela v stredu z dokumentu, ktorý prijala vláda, že severný obchvat mesta Prešov – druhá etapa má finančné krytie a mal by sa začať stavať, a takisto, že medzi top prioritami výstavby je úsek Lipníky – Kapušany, ktorý by sa mal začať stavať v najbližších rokoch,” doplnil člen združenia Náš Prešov Ján Benko.

Ako povedal, na ministerstve dopravy aktuálne prebieha analýza dopravných tokov. “Prísľub je taký, že keď budú známe reálne čísla, nie čísla, ktoré boli robené v roku 2015, tak by sa mali jednotlivé úseky R4 opäť posunúť vyššie v rámci prioritizácie,” skonštatoval Benko.

Výstavbou R4 a druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov dôjde podľa ďalšieho člena združenia Jozefa Bednára k výraznému ekonomickému a spoločenskému prínosu. “Už len samotná výstavba spôsobí zvýšenie zamestnanosti, ktorá je tak veľmi potrebná v tomto regióne,” dodal Bednár.