15-ročný Ladislav je nezvestný štvrtý deň! Chlapec utiekol z komunitného centra na horskej samote

POLOMA – 15-ročný Ladislav Hajtol je nezvestný štvrtý deň. Chlapec utiekol z komunitného centra v Polome, ktoré sa nachádza na horskej samote, ďaleko od civilizovanej oblasti. Jeho otec prosí verejnosť o pomoc. Ladislav sa môže sa pohybovať kdekoľvek, nevideli ste ho?

 

Redaktorke zregionu.sk sa podarilo skontaktovať s otcom nezvestného Ladislava Hajtola. Profil chlapca svieti v policajnej databáze od piatka minulého týždňa, neskôr Ladislavovu podobizeň zverejnila aj facebookova skupina Záchranný systém Slovensko.

Ladislav trávil šiesty mesiac v komunitnom centre. „Bol umiestnený v komunitnom centre na základe dobrovoľnosti, na základe zmluvy toho centra s jeho matkou lebo nezvládala výchovu,“ priblížil otec nezvestného chlapca. Ako ďalej uviedol jeho syn mal viaceré problémy a do centra prišiel 15. decembra 2021. „V stredu v noci stadiaľ utiekol lebo sa mu tam očividne nepáčilo,“ myslí si. Nebolo to však po prvýkrát, kedy bol Ladislav izolovaný od rodičov. V minulosti sa už liečil v centre pre nezvládnuteľné deti, ako aj na detskej psychiatrii na východe Slovenska.

„Bol tam v podstate bez telefónu, bez kontaktu s rodičmi, tak čakal na vhodnú príležitosť a ušiel,“ domnieva sa Ladislavov otec. Ako opísal jeho syn z centra odišiel v noci cez okno, len s vecami, ktoré mal na sebe oblečené. „Možno je niekde v lese zablúdený, stratený, zranený, neviem,“ hovorí s tým, že v okolí Polomy je zväčša lazovitý terén.

Nezvestnosť syna mu z komunitného centra oznámili až na druhý deň poobede. „Povedala mi (poz. red riaditeľka), že videla na kamere, že v noci 23:40 utiekol cez okno, ale nedala mi to hneď vedieť,“ hovorí Hajtol s tým, že nezvestnosť syna bol na policajnom oddelení ohlásiť osobne a komunitné centrum tak neurobilo. Z centra sa k úteku jedného z ich maloletých klientov nechceli vyjadrovať. Odbili nás s tým, že, „Rozumiete, že my musíme chrániť zdravie a zákony o tom podávaní informácií, takže určite nie,“ uviedla vedúca centra Marcela Gábrišová. Na otázku, či samotné centrum bolo ohlásiť nezvestnosť na polícii Gábrišová povedala, že máme komunikovať s otcom.

Poloma

Poloma je komunitné centrum pre ľudí závislých od drog, alkoholu, hazardu, internetu alebo počítačových hier. Pobyt v centre nariaďuje súd neodkladným opatrením. Liečia sa tu ako dospelí, tak aj maloletí klienti.

Centrum je lokalizované cca 4 kilometre od obce Babiná, ktorá sa nachádza medzi Zvolenom a Krupinou, má ráz horskej samoty. „Prístupná je od železničnej stanice Babiná, ďalej poľnou cestou vedúcou vpravo hore cez les dlhou asi 800m. V hlavnej budove je pre klientov k dispozícii 12 lôžok. V tejto budove sú tiež kancelárie a študovňa. Vo vedľajšom terapeutickom dome je na prízemí posilňovňa, sklad s náradím a dielňa, sklad pre hipoterapiu a canisterapiu, kuchyňa, sklady a jedáleň,“ informujú na stránke komunitného centra.

V podkroví sú izby pre 10 klientov a skupinovú prácu s klientmi. V novovybudovanom hospodárskom dvore sú maštale pre hovädzí dobytok, kone, kozy a ovce a senník. Paletu zvierat dopĺňajú psy, mačky a králiky. Klienti od vyšších fáz môžu mať v zariadení vlastných psov. Na priľahlých poliach sa pestuje obilie, zemiaky, v záhrade potraviny pre kuchyňu. Okolité lúky sa v lete kosia, seno je v zime využívané na kŕmenie zvierat.

„Klientov progres v plnení resocializačného programu je definovaný jednotlivými fázami resocializačného procesu od príjmu klienta až po jeho ukončenie pobytu. Prestup do vyššej fázy nie je automatický po uplynutí určeného počtu týždňov, závisí od plnenia si povinností vo fáze, v ktorej sa klient aktuálne nachádza, od zhodnotenia progresu samotným klientom, komunitou a odborným tímom centra,“ píše sa ďalej na stránke.

Viac o téme: komunitné centrum, Ladislav Hajtol, maloletý, nezvestný, Poloma, Prešovský kraj, Sabinov, závislý

Súvisiace články